Podstawy opieki nad królikiem

Króliki są obecnie jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych, które niestety są bardzo wymagające. Jest to oczywiście mniej wymagające zwierzę, niż kot lub pies, jednak nadal trzeba poświęcać mu wiele uwagi i dbać o jego dietę. Na początku warto zastanowić się co jedzą króliki, gdyż jest to bardzo ważny aspekt, jeśli chcecie, aby wasz królik spędził z wami wiele, wiele lat.

Króliki są niesamowicie wrażliwe na chemię, konserwanty oraz wszelkie chemiczne dodatki, które znajdują się obecnie w pożywieniu. Spożywanie sałaty lub marchewki ze sklepu niestety znacząco skróci wiek waszego ukochanego królika. W przypadku tych zwierząt nie pomaga również dokładne mycie tych warzyw, gdyż niestety nie wszystkie pestycydy da się usunąć z pokarmu za pomocą wody. Jeśli więc chcecie podawać dla swojego króliczka sałatę lub marchewkę to tylko i wyłącznie ze sprawdzonych ekologicznych upraw. Warto również postawić na specjalistyczne pokarmy dla królików, które są wykonywane z naturalnych, ekologicznych produktów.

Obowiązkowym sprzętem dla każdego królika jest oczywiście jego klatka. Biegający cały czas po domu królik na pewno nie spodoba się dla wszystkich domowników, dlatego ten zwierzak musi posiadać obowiązkowo swoją klatkę. Klatka dla królików powinna być dość sporych rozmiarów, aby wasz pupil mógł wygodnie się w niej przemieszczać. Warto pamiętać o tym, że wraz z wiekiem wasz pupil będzie stawał się coraz większy, więc będzie potrzebował więcej miejsca. Warto więc od razu zakupić w sklepie dość sporych rozmiarów klatkę dla królika, aby była idealnym rozwiązaniem nie tylko na kilka najbliższych miesięcy, ale na kilka najbliższych lat.