Opieka nad małymi i młodymi psami

Nasze społeczne zachowania są niejednokrotne uwarunkowane. Najczęściej prawnie, ale w równie wysokiej mierze występuje zjawisko presji społecznej. Czasami jej ulegamy, innym razem potrafimy się jej przeciwstawić i w wypadku, gdy ubranko dla psa, który marznie nam, jest potrzebne, przeciwstawienie się jej powinno być konieczne.

Nie powinniśmy się w żadnym wypadku przejmować tzw. obciachem. Jeżeli mały piesek trzęsie się z zimna na niezbędnym dla niego spacerze, brak na to naszej adekwatnej reakcji, postawi pod dużym znakiem zapytania naszą zdolność do właściwej oceny sytuacji i możliwości opieki nad zwierzętami. Nie ma mowy, abyśmy się w takich razach przejmowali wymownymi spojrzeniami przechodniów. Pies jest ważniejszy od głupich ludzkich min, sugerujących, że z troską o zdrowie i życie naszego pupila przesadzamy.
Przemarznięty piesek będzie nam miał za złe i chociaż zapewne wybaczy, jak to psy mają w zwyczaju, to nasze wyrzuty sumienia będą o wiele silniejsze od najbardziej nawet ironicznych spojrzeń, a co poniekąd jest nieco dziwne, gdyż przecież o psa dbać z reguły pragniemy.
Wszakże już od początku dowiadujemy się o swoim czworonogu jak najwięcej. Od: jak karmić szczeniaka, przez stosowanie koniecznych lekarstw, po szczepienia ochronne i dbanie o jego wygodne miejsce odpoczynku. Kiedy spojrzymy na to z takiej perspektywy, każda decyzja dotycząca naszego psa wyda nam się łatwa. Tym bardziej wtedy, gdy będziemy mieć pewność, że nasz przyjaciel na tym wydatnie korzysta.