Jakie zwierzę wybrać? Krótki poradnik dla niezdecydowanych

Zakup zwierzaka to wielka chwila dla przyszłego posiadacza. Niestety, ale czasami podejmujemy ważne decyzje bez odpowiedniego rozeznania. Coś się nam spodoba i zawróci doszczętnie w głowie. Nie spoglądamy na konsekwencje swoich czynów, a to prowadzi wyłącznie do przyszłej zguby.

Najpopularniejszymi towarzyszami naszego żywota są nadal psy i koty. Musimy wiedzieć o tym, że potrzebują one właściwej pielęgnacji. Jeżeli mamy takiego czworonoga, musimy zapewnić mu pokarm, pakiet szczepień oraz regularne kontrole (przeciw kleszczom, stanu sierści oraz podstawowych badań). Obroża dla psa oraz smycz pozwolą mu w wychodzeniu na spacer. Kot zadowoli się wyłącznie tym pierwszym. Jest z reguły indywidualistą, dzięki czemu wymaga od nas nieco mniejszej uwagi. Dla niektórych to wada, dla innych wspaniałomyślne udogodnienie.

W przypadku posiadania małego lokum, unikajmy zakupu ras dużych. Każdy potrzebuje przestrzeni, a takie zwierzę pozbawione jej będzie po prostu nieszczęśliwe. Musimy zwrócić uwagę nie tylko na potrzeby nasze, ale także przyszłego pupila. Niektóre rasy są wręcz stworzone do nieustannego ruchu. Brak zapewnienia go, wpływa na ogólne niezadowolenie oraz liczne choroby (np. stawowe).

Dobrą alternatywą przy braku dużych możliwości czasowych jest zakup rybek. Jeżeli wolimy bardziej żywe okazy, zainteresować powinna nas papuga nimfa. Pięknie wygląda, a do tego widzimy jej realny wpływ w mieszkaniu poprzez wydawane dźwięki. Kolejne na liście są: króliki, chomiki oraz zwierzęta trzymane w terrarium.