Jaką rasę psów wybrać

Każda rasa psa ma swoje plusy i minusy. Różnice między nimi polegają na cechach charakteru specyficznych dla rasy, sposobie pielęgnacji, potrzebach fizycznych i psychicznych oraz wielkości. Wybierając rasę powinniśmy przeanalizować każdy z tych aspektów, by stwierdzić jakie cechy odpowiadają nam najbardziej. 

Jeśli żyjemy w centrum miasta, wiele godzin dziennie jesteśmy poza domem i nie mamy czasu albo motywacji do długich spacerów i zapewnienia psu odpowiedniej dawki stymulacji umysłowej, powinniśmy szukać przede wszystkim wśród ras mało wymagających pod tymi względami. Tutaj dobrym rozwiązaniem mogą okazać się niektóre rasy psów do towarzystwa: pekińczyk, cavalier king charles spaniel czy mops. Jeżeli z kolei chcemy poświęcić psu trochę swojego czasu i znajdujemy radość w aktywnościach na świeżym powietrzu to możemy zdecydować się na psy preferujące aktywny tryb życia. Przykładem może być owczarek niemiecki szczeniaki, owczarek australijski czy labrador.

Wybierając psa weźmy też pod uwagę wymienioną na początku wielkość. Będzie ona miała duże znaczenie zarówno na koszty utrzymania zwierzęcia, jak i różne rozwiązania logistyczne w trakcie podróży, a nawet w samym mieszkaniu. Najbardziej uniwersalne pod tym względem są rasy psów średnich, które plasują się w środku „rozmiarówki”. Są one na tyle niewielkie, że ich utrzymanie nie kosztuje skrajnie dużo, a jednocześnie zapewniają wiele możliwości transportu i zakwaterowania na wakacjach. Średni pies lepiej radzi sobie także w środowisku ludzkim: schody nie są dla niego trudnością, a w kontaktach z innymi psami ma większe możliwości.