Domowe zwierzątko

Chyba większość dzieci pragnie mieć zwierzątko w domu. Rolą rodziców jest jednak utemperowanie zapału dziecka i uświadomienie mu, jak odpowiedzialna jest to decyzja. Przyjęcie zwierzęcia pod swój dach, niezależnie od gatunku, wiąże się z obowiązkiem trwającym co najmniej kilka lat i pociągającym za sobą wydatki oraz liczne wyrzeczenia.

Dla ich ograniczenia można się zdecydować na te zwierzęta, które pociągają za sobą mniej obowiązków, na przykład chomiki, świnki morskie, rybki bądź króliki. Wszystkie one żyją na przestrzeni ograniczonej kratami lub ściankami akwarium, nie wymagają systematycznego wychodzenia na dwór ani poświęcenia czasu i pieniędzy na szkolenie. Mimo wszystko jednak to wciąż zwierzęta, które potrzebują kontaktu z człowiekiem, zajęcia, czystego i urozmaiconego miejsca do życia, odpowiedniego pożywienia oraz regularnej opieki weterynaryjnej.

Jednym z bardziej uroczych gatunków mniejszych zwierząt domowych jest królik baranek, którego oklapnięte uszy sprawiają, że wygląda on wyjątkowo miło i jednocześnie nieporadnie. Taki królik czy to miniaturka czy większy, wymaga odpowiedniej wielkości i kształtu klatki dla królika, w której znajdą się miski na wodę i jedzenie, odpowiednia ściółka zapewniająca higienę i izolację przed zimnem i wilgocią, „domek”, w którym zwierzątko będzie mogło wypoczywać oraz różne atrakcje (zabawki) zapewniające mu ciekawe zajęcie. Zwierzę powinno mieć jednak możliwość wychodzenia od czasu do czasu z klatki i zwiedzania mieszkania pod nadzorem albo pobycia trochę na świeżym powietrzu. W drugiej sytuacji idealnie sprawdzi się specjalny kojec bądź po prostu klatka pozbawiona spodu, wystawiona na przydomowy trawnik.